| SKU: | AXM00033 |
| Condition: | New |
| Proximity: | No |
| Panic Button: | No |
| Weight: | 13.12 kg |
| Categories: | EV Chargers |
| Manufacturer: | Autel |
Technical data:
| Guarantee | 3 years in external service |
| Type | car |
| Destiny | for cars |
| input voltage | AC 400V ±15% |
| interface |
1 x Type 2 slot 1 x Type 2 cable |
| output current | 32A |
| Power | 11 kW (single and three phase) |
| Frequency | 50 Hz |
| Protection against |
overload overheating overvoltage short circuit |
| Safety standards | CE |
| Cable length | 5 m |
| Color | Dark Gray |
| Additional information | 5m cable included | User authentication: APP, RFID card | Mounting: Wall or pole, indoor or outdoor | Connectivity: Bluetooth, WiFi, Ethernet |
Manufacturer Materials:
Safe
The built-in protections in Autel chargers are responsible for the correct flow of electricity and make sure that the charging environment is safe for the building and the vehicle.
Reliable
IP65 protection against dust, oil and water. Tailored for outdoor applications. Resistant to weather conditions, resistant to UV radiation, and very low failure rate.
Fast
480kW fast charging with Dynamic Power Allocation
Smart
The world's first triple protection technology, safe charging; Intelligent Battery Diagnose technology, longer battery life.
Basic features of Autel chargers
Outstanding reliability
Extremely SAFE
Extremely COMFORTABLE
Charge your car at top speed
Thanks to the new MaxiCharger AC Wallbox, charging your electric vehicle will be simpler, safer and more efficient than charging it using a regular household socket.
Full app control with Autel Cloud
| SKU | AXM00033 |
| Condition | New |
| Manufacturer | Autel |
| Released Year | 2025 |
| Warranty | International |
| Weight | 13.12 kg |
REVIEWS