| SKU: | AX08280 |
| Part Number: | 5912544 |
| Brands: | Chevrolet |
| Category: | Keys & Remotes › Remote Key |
| Manufacturer: | STRATTEC |
| Number of Buttons: | 4 |
| SKU: | AX08280 |
| Part Number: | 5912544 |
| Model: | Malibu, Cruze, Impala |
| Year: | 2013+ |
| Condition: | New |
| Proximity: | No |
| Panic Button: | Yes |
| Color: | Black |
| Weight: | 0.06 kg |
| Categories: | Keys & Remotes |
| Subcategory: | Remote Key |
| Brands: | Chevrolet |
| Manufacturer: | STRATTEC |
| Frequency: | 433MHz |
| Number of Buttons: | 4 |
• Manufacturer: Strattec
• Part Number: 5912544
• Transponder ID: HITAG 2 - ID46 PCF7937E
• Buttons: 4-Button / (Lock - Unlock - Trunk - Panic)
• Battery Model: CR2032
• Frequency: 433MHz
• Remote Type: Flip Key / Non-Proximity
• Color: Black
• Blade: Included
This key is not pre-programmed and will not work until it is correctly programmed to the vehicle. Programming must be performed by a professional automotive locksmith or dealer using compatible key programming tools.
| SKU | AX08280 |
| Brand | Chevrolet |
| Model | Malibu Cruze Impala |
| Year | 2013+ |
| Condition | New |
| Part Number | 5912544 |
| Frequency | 433MHz |
| Manufacturer | STRATTEC |
| Released Year | 2026 |
| Warranty | International |
| Weight | 0.06 kg |
| TRANSPONDER ID | HITAG 2 - ID46 PCF7937E |
| BATTERY | CR2032 |
| Remote Blade | HU100 |
Rating
Ship on time
Chat response
Chevrolet is a leading automotive parts manufacturer specializing in high-quality remote keys and security systems. Founded with a commitment to innovation and reliability, we serve customers worldwide with premium automotive solutions.
Our products undergo rigorous testing to ensure compatibility and durability. We pride ourselves on excellent customer service and fast, reliable shipping to get you back on the road quickly.
REVIEWS