| SKU: | AX05386 |
| Part Number: | 72147-TG7-AB1 |
| Brands: | Honda |
| Category: | Keys & Remotes › Smart Key |
| Manufacturer: | Genuine OEM |
| FCC ID: | KR5 V44 - KR5 T44 |
| Number of Buttons: | 5 |
| SKU: | AX05386 |
| Part Number: | 72147-TG7-AB1 |
| Model: | PassportPilot |
| Year: | 2019,2020,2021 |
| Condition: | Genuine |
| Proximity: | Yes |
| Panic Button: | Yes |
| Color: | Black |
| Weight: | 0.06 kg |
| Categories: | Keys & Remotes |
| Subcategory: | Smart Key |
| Brands: | Honda |
| Manufacturer: | Genuine OEM |
| FCC ID: | KR5 V44 - KR5 T44 |
| Frequency: | 433MHz |
| Number of Buttons: | 5 |
• Manufacturer: Genuine OEM
• Part Number: 72147-TG7-AB1 / 72147-TG7-A92 / 72147-TG7-A91
• FCC ID: KR5V44 / KR5T44
• IC: 7812D-V44 / 7812D-T44
• Transponder: HITAG3 NCF2951X / NCF2952X ID47
• Buttons: 5-Button / (Lock - Unlock - Trunk - Panic - Remote Engine Start)
• Battery Model: CR2032
• Frequency: 434MHz
• Remote Type: Smart Key / Proximity
• Color: Black
• Blade: Not included
This key is not pre-programmed and will not work until it is correctly programmed to the vehicle. Programming must be performed by a professional automotive locksmith or dealer using compatible key programming tools.
| SKU | AX05386 |
| Brand | Honda |
| Model | PassportPilot |
| Year | 2019 2020 2021 |
| Condition | Genuine |
| Part Number | 72147-TG7-AB1 |
| Frequency | 433MHz |
| Manufacturer | Genuine OEM |
| Released Year | 2025 |
| Warranty | International |
| Weight | 0.06 kg |
| FCC ID | KR5 V44 - KR5 T44 |
| IC | 7812D-V44 - 7812D-T44 |
| TRANSPONDER ID | HITAG3 NCF2951X / NCF2952X ID47 |
| BATTERY | CR2032 |
| Remote Blade | Not Included |
Rating
Ship on time
Chat response
Honda is a leading automotive parts manufacturer specializing in high-quality remote keys and security systems. Founded with a commitment to innovation and reliability, we serve customers worldwide with premium automotive solutions.
Our products undergo rigorous testing to ensure compatibility and durability. We pride ourselves on excellent customer service and fast, reliable shipping to get you back on the road quickly.
REVIEWS