| SKU: | AX05154 |
| Part Number: | 95430-G5300 |
| Brands: | Kia |
| Category: | Keys & Remotes › Remote Key |
| Manufacturer: | Genuine OEM |
| FCC ID: | SY5SKRGE04 |
| Number of Buttons: | 4 |
| SKU: | AX05154 |
| Part Number: | 95430-G5300 |
| Model: | Niro |
| Year: | 2021 |
| Condition: | Genuine |
| Proximity: | No |
| Panic Button: | Yes |
| Color: | Black |
| Weight: | 0.08 kg |
| Categories: | Keys & Remotes |
| Subcategory: | Remote Key |
| Brands: | Kia |
| Manufacturer: | Genuine OEM |
| FCC ID: | SY5SKRGE04 |
| Frequency: | 433MHz |
| Number of Buttons: | 4 |
• Manufacturer: Genuine OEM
• Part Number: 95430-G5300 / 95430G5300
• FCC ID: SY5SKRGE04
• IC: 8325A-SKRGE04
• Transponder ID: DST 4D 60
• Buttons: 4-Button / (Lock - Unlock - Trunk - Panic)
• Battery Model: CR2032
• Frequency: 433MHz
• Remote Type: Flip Key / Non-Proximity
• Color: Black
• Blade: Not included
This key is not pre-programmed and will not work until it is correctly programmed to the vehicle. Programming must be performed by a professional automotive locksmith or dealer using compatible key programming tools.
| SKU | AX05154 |
| Brand | Kia |
| Model | Niro |
| Year | 2021 |
| Condition | Genuine |
| Part Number | 95430-G5300 |
| Frequency | 433MHz |
| Manufacturer | Genuine OEM |
| Released Year | 2025 |
| Warranty | International |
| Weight | 0.08 kg |
| FCC ID | SY5SKRGE04 |
| IC | 8325A-SKRGE04 |
| TRANSPONDER ID | DST 4D 60 |
| BATTERY | CR2032 |
| Remote Blade | Not Included |
Rating
Ship on time
Chat response
Kia is a leading automotive parts manufacturer specializing in high-quality remote keys and security systems. Founded with a commitment to innovation and reliability, we serve customers worldwide with premium automotive solutions.
Our products undergo rigorous testing to ensure compatibility and durability. We pride ourselves on excellent customer service and fast, reliable shipping to get you back on the road quickly.
REVIEWS