| SKU: | AX03338 |
| Part Number: | LR013006 |
| Brands: | Land Rover |
| Category: | Keys & Remotes › Smart Key |
| Manufacturer: | Chinese Factory |
| FCC ID: | NT8-TX9 |
| Number of Buttons: | 5 |
| SKU: | AX03338 |
| Part Number: | LR013006 |
| Model: | Freelander |
| Year: | 2009 |
| Proximity: | Yes |
| Panic Button: | Yes |
| Color: | Black |
| Weight: | 0.06 kg |
| Categories: | Keys & Remotes |
| Subcategory: | Smart Key |
| Brands: | Land Rover |
| Manufacturer: | Chinese Factory |
| FCC ID: | NT8-TX9 |
| Frequency: | 315MHz |
| Number of Buttons: | 5 |
Compatible with the following :
This key is not pre-programmed and will not work until it is correctly programmed to the vehicle. Programming must be performed by a professional automotive locksmith or dealer using compatible key programming tools.
| SKU | AX03338 |
| Brand | Land Rover |
| Model | Freelander |
| Year | 2009 |
| Part Number | LR013006 |
| Frequency | 315MHz |
| Manufacturer | Chinese Factory |
| Released Year | 2025 |
| Warranty | International |
| Weight | 0.06 kg |
| FCC ID | NT8-TX9 |
| IC | 3043A-TX9 |
| TRANSPONDER ID | PCF7952A ID46 |
| BATTERY | CR2032 |
| Remote Blade | Included |
Rating
Ship on time
Chat response
Land Rover is a leading automotive parts manufacturer specializing in high-quality remote keys and security systems. Founded with a commitment to innovation and reliability, we serve customers worldwide with premium automotive solutions.
Our products undergo rigorous testing to ensure compatibility and durability. We pride ourselves on excellent customer service and fast, reliable shipping to get you back on the road quickly.
REVIEWS