| SKU: | AX02066 |
| Brands: | Toyota |
| Category: | Smart Key |
| Manufacturer: | Lonsdor |
| Number of Buttons: | 4 |
| SKU: | AX02066 |
| Condition: | New |
| Proximity: | No |
| Panic Button: | No |
| Weight: | 0.04 kg |
| Categories: | Keys & Remotes, Remote PCB |
| Subcategory: | Smart Key |
| Brands: | Toyota |
| Manufacturer: | Lonsdor |
| Frequency: | 433MHz |
| Number of Buttons: | 4 |
| Manufacturer | Lonsdor [Genuine] |
| Buttons | 4Buttons |
| OEM Part Number | FT11-H0410C |
| Keyless Go | Yes |
| Condition | Brand New |
| Brand | Model | From Year | To Year |
|---|---|---|---|
| Toyota | Avalon | 2019 | 2021 |
| Toyota | RAV4 | 2019 | 2021 |
| Toyota | Highlander | 2019 | 2022 |
For use with K518ISE & KH100+ Remote Key Programming Multi function Tool
Case 1: Emergency start, say customer lost one working key, then he uses H0440C to collect data and generate a new working key(as a replacement of the lost one) to start car.
Note:
1.Here if customer want to use 0440B to work as the blank key, since its P4: 9100AAAA, it can only support same car model. If car model is 9100A9A9 chip type (0410), you will need to get same type of blank key accordingly.
2.Here H0440C work as a emulator, it has no smart function,and can not work as a working key.
3.In this Add-key situation, say you have 2 original keys, now you use H0440C to add a 3rd one. There will be a remote conflict between this newly generated H0440C, and one of the original keys.cause its by generation to replace one of the original key.
Case2: When all key lost, use H0440C to generate a working key to start car.
Note: In case 1 & case 2, H0440C support both 0410(9100A9A9) old models and new 0440 (P4:9100AAAA) which used to requre dealer code.
For some newer models it may be required to calculate PIN to add an 8A smart key; or use Toyota AKL Online Calculation Activation or ADP 8A/4A Adapter to collect data to generate 8A key directly (free of PIN)
Models which may need PIN or authorizations are RAV4(2020+), Avalon(2020+), Higlander(2020+), Lexus ES UX GS NX RX LS(2020+).
Only PCB,no shell. If you need Key Shell,please order separately
| SKU | AX02066 |
| Brand | Toyota |
| Condition | New |
| Frequency | 433MHz |
| Manufacturer | Lonsdor |
| Released Year | 2025 |
| Warranty | International |
| Weight | 0.04 kg |
Rating
Ship on time
Chat response
Toyota is a leading automotive parts manufacturer specializing in high-quality remote keys and security systems. Founded with a commitment to innovation and reliability, we serve customers worldwide with premium automotive solutions.
Our products undergo rigorous testing to ensure compatibility and durability. We pride ourselves on excellent customer service and fast, reliable shipping to get you back on the road quickly.
REVIEWS