| SKU: | AX00012 |
| Part Number: | 5933402 |
| Brands: | Chevrolet |
| Category: | Keys & Remotes › Remote Key |
| Manufacturer: | STRATTEC |
| FCC ID: | LXP-T004 |
| Number of Buttons: | 4 |
| SKU: | AX00012 |
| Part Number: | 5933402 |
| Model: | Cruze |
| Year: | 2016 - 2019 |
| Condition: | New |
| Proximity: | No |
| Panic Button: | No |
| Color: | Black |
| Weight: | 0.06 kg |
| Categories: | Keys & Remotes |
| Subcategory: | Remote Key |
| Brands: | Chevrolet |
| Manufacturer: | STRATTEC |
| FCC ID: | LXP-T004 |
| Frequency: | 433MHz |
| Number of Buttons: | 4 |
• Manufacturer: Strattec
• Part Number: 5933402
• FCC ID: LXP-T004
• Transponder ID: PHILIPS ID 46 GM EXT
• Buttons: 4-Button / (Lock - Unlock - Trunk - Panic)
• Battery Model: CR2032
• Frequency: 433MHz
• Remote Type: Flip Key / Non-Proximity
• Color: Black
• Blade: Not included
This key is not pre-programmed and will not work until it is correctly programmed to the vehicle. Programming must be performed by a professional automotive locksmith or dealer using compatible key programming tools.
| SKU | AX00012 |
| Brand | Chevrolet |
| Model | Cruze |
| Year | 2016 2019 |
| Condition | New |
| Part Number | 5933402 |
| Frequency | 433MHz |
| Manufacturer | STRATTEC |
| Released Year | 2026 |
| Warranty | International |
| Weight | 0.06 kg |
| FCC ID | LXP-T004 |
| TRANSPONDER ID | PHILIPS ID 46 GM EXT |
| BATTERY | CR2032 |
| Remote Blade | Not Included |
Rating
Ship on time
Chat response
Chevrolet is a leading automotive parts manufacturer specializing in high-quality remote keys and security systems. Founded with a commitment to innovation and reliability, we serve customers worldwide with premium automotive solutions.
Our products undergo rigorous testing to ensure compatibility and durability. We pride ourselves on excellent customer service and fast, reliable shipping to get you back on the road quickly.
REVIEWS