| SKU: | AX05192 |
| Brands: | Audi, Mitsubishi, Porsche, Toyota, Volkswagen |
| Category: | Adapters |
| Manufacturer: | Godiag |
| SKU: | AX05192 |
| Condition: | New |
| Proximity: | No |
| Panic Button: | No |
| Weight: | 0.40 kg |
| Categories: | Adapters |
| Brands: | Audi, Mitsubishi, Porsche, Toyota, Volkswagen |
| Manufacturer: | Godiag |
The GODIAG ECU IMMO Prog AD GT105 is a specialized connection adapter developed for automotive maintenance technicians, immobilizer matching specialists, ECU programming engineers, and related professionals. It is designed for short-circuiting the vehicle’s OBD2 port to facilitate immobilizer activation matching, ECU diagnostics, and programming connections, as well as drawing power from the vehicle battery for outdoor on-site maintenance.
The GT105 is equipped with signal communication indicators for PWM+ (PIN 2), CANH (PIN 6), CANL (PIN 14), and K-Line (PIN 7). When data communication occurs, the corresponding protocol indicator flashes, allowing the user to monitor communication status and verify whether the diagnostic or programming device is successfully communicating.
The GT105 IMMO Prog is suitable for outdoor use, drawing power from the vehicle battery and converting it into a DC12V power source for 12V charging, programming power, or as an independent power supply for diagnostic equipment.
GODIAG ECU IMMO Prog AD GT105 User Manual



IMMO AD power adapter function. After 2016, for Ford all smart keys lost, GT105 cooperates with VVDI equipment (OBDSTAR, AUTEL,) and other anti-theft matching equipment to program the keys.
All car keys lost matching---wake up the meter or wake up the anti-theft ECU. (Support VAG 4th and 5th generation anti-theft, Toyota ECU synchronization, auxiliary Mitsubishi all key lost matching or all lost remote control key setting, old Porsche Cayenne car for anti-theft key learning.)
VPW, CANH, CANL, K-Line indicator lights can judge the communication status between the vehicle and the diagnostic programming device. (If the product is used to connect the device, the user can simply judge whether the diagnostic programming is normal or not according to whether the device can send communication.)
The GT105 power adapter cable obtains 12V power from the car battery. (For programming equipment such as Xhorse Key Tool Plus Pad, VVDI Prog, CGDI Prog, IM608, etc., it provides 12V power supply when they need power outdoors, so as to read the data of BMW BENZ anti-theft ECU, or other car ECUs, and finally realize the on-site maintenance of outdoor faulty vehicles. )
Provide 12V power supply for the key cutter (12V).
Standard OBD2 full protocol ECU programming line. (With MPPS, FGTech, Kess v2, etc., for ECU data reading and writing, ECU cloning, ECU tuning, etc.) (Note: OBD2 full protocol ECU programming line is purchased separately)


Indicator Light Meaning :


| Model | GODIAG GT105 II | GODIAG GT105 |
| Vehicle voltage display | √ | X |
| Car remote control battery CR2032 battery test | √ | X |
| Car battery voltage alarm prompt(lower than 11V) | √ | X |
| TOYOTA steering angle matching | √ | X |
| Lamborghini ID48 key IMMO auxiliary activation | √ | X |
| DC reverse connection protection, internal short circuit self-recovery protection | √ | √ |
| OBD2 interface 4PIN and 5PIN short circuit function | √ | √ |
| VW AUDI VAG immo4 forced activation | √ | √ |
| TOYOTA ECU IMMO auxiliary activation matching | √ | √ |
| Mitsubishi IMMO auxiliary activation matching | √ | √ |
| Porsche IMMO auxiliary activation matching | √ | √ |
| VPW communication protocol indication | √ | √ |
| CANH communication protocol indication | √ | √ |
| CANL communication protocol indication | √ | √ |
| K-line communication protocol indication | √ | √ |
| Battery power supply, uninterruptible power supply | DIY clip cable Accessory | Special 2.5m clip cable for obtaining power |
| SKU | AX05192 |
| Condition | New |
| Manufacturer | Godiag |
| Released Year | 2025 |
| Warranty | International |
| Weight | 0.40 kg |
| Dimensions | 18.00 x 12.00 x 6.00 cm |
REVIEWS