| SKU: | AX00235 |
| Part Number: | 285E3-JA05A |
| Brands: | Nissan |
| Category: | Keys & Remotes › Smart Key |
| Manufacturer: | Genuine OEM |
| FCC ID: | KR55WK49622 KR55WK48903 |
| Number of Buttons: | 4 |
| SKU: | AX00235 |
| Part Number: | 285E3-JA05A |
| Model: | Maxima Altima |
| Year: | 2007 2008 2009 2010 2011 2012 |
| Condition: | Genuine |
| Proximity: | Yes |
| Panic Button: | Yes |
| Color: | Black |
| Weight: | 0.08 kg |
| Categories: | Keys & Remotes |
| Subcategory: | Smart Key |
| Brands: | Nissan |
| Manufacturer: | Genuine OEM |
| FCC ID: | KR55WK49622 KR55WK48903 |
| Frequency: | 315MHz |
| Number of Buttons: | 4 |
• Manufacturer: Genuine OEM
• Part Number: 285E3-JA05A
• FCC ID: KR55WK49622 / KR55WK48903
• IC: 267T-5WK49622 / 267T-5WK48903
• Transponder ID: PCF7952 HITAG 2 - ID46
• Buttons: 4-Button / (Lock - Unlock - Trunk - Panic)
• Battery Model: CR2032
• Frequency: 315MHz
• Remote Type: Smart Key / Proximity
• Color: Black
• Blade: Not included
This key is not pre-programmed and will not work until it is correctly programmed to the vehicle. Programming must be performed by a professional automotive locksmith or dealer using compatible key programming tools.
| SKU | AX00235 |
| Brand | Nissan |
| Model | Maxima Altima |
| Year | 2007 2008 2009 2010 2011 2012 |
| Condition | Genuine |
| Part Number | 285E3-JA05A |
| Frequency | 315MHz |
| Manufacturer | Genuine OEM |
| Released Year | 2025 |
| Warranty | International |
| Weight | 0.08 kg |
| FCC ID | KR55WK49622 KR55WK48903 |
| IC | 267T-5WK49622 267T-5WK48903 |
| TRANSPONDER ID | PCF7952 HITAG 2 - ID46 |
| BATTERY | CR2032 |
| Remote Blade | Not Included |
Rating
Ship on time
Chat response
Nissan is a leading automotive parts manufacturer specializing in high-quality remote keys and security systems. Founded with a commitment to innovation and reliability, we serve customers worldwide with premium automotive solutions.
Our products undergo rigorous testing to ensure compatibility and durability. We pride ourselves on excellent customer service and fast, reliable shipping to get you back on the road quickly.
REVIEWS