| SKU: | AX00040 |
| Part Number: | 285E3-AR200 |
| Brands: | Infiniti |
| Category: | Keys & Remotes › Smart Key |
| Manufacturer: | Genuine OEM |
| FCC ID: | KBRASTU13 |
| Number of Buttons: | 4 |
| SKU: | AX00040 |
| Part Number: | 285E3-AR200 |
| Model: | Q45 M45 |
| Year: | 2002 2003 2004 2005 2006 |
| Condition: | Genuine |
| Proximity: | Yes |
| Panic Button: | Yes |
| Color: | Black |
| Weight: | 0.08 kg |
| Categories: | Keys & Remotes |
| Subcategory: | Smart Key |
| Brands: | Infiniti |
| Manufacturer: | Genuine OEM |
| FCC ID: | KBRASTU13 |
| Frequency: | 315MHz |
| Number of Buttons: | 4 |
• Manufacturer: Genuine OEM
• Part Number: 285E3-AR200
• FCC ID: KBRASTU13
• Transponder ID:
• Buttons: 4-Button / (Lock - Unlock - Trunk - Panic)
• Battery Model: CR2025
• Frequency: 315MHz
• Remote Type: Smart Key / Proximity
• Color: Black
• Blade: Not included
This key is not pre-programmed and will not work until it is correctly programmed to the vehicle. Programming must be performed by a professional automotive locksmith or dealer using compatible key programming tools.
| SKU | AX00040 |
| Brand | Infiniti |
| Model | Q45 M45 |
| Year | 2002 2003 2004 2005 2006 |
| Condition | Genuine |
| Part Number | 285E3-AR200 |
| Frequency | 315MHz |
| Manufacturer | Genuine OEM |
| Released Year | 2025 |
| Warranty | International |
| Weight | 0.08 kg |
| FCC ID | KBRASTU13 |
| BATTERY | CR2025 |
| Remote Blade | Not Included |
Rating
Ship on time
Chat response
Infiniti is a leading automotive parts manufacturer specializing in high-quality remote keys and security systems. Founded with a commitment to innovation and reliability, we serve customers worldwide with premium automotive solutions.
Our products undergo rigorous testing to ensure compatibility and durability. We pride ourselves on excellent customer service and fast, reliable shipping to get you back on the road quickly.
REVIEWS