Bestool BST-1515A Desoldering Wire 1.5mm No-Clean Flux Core
(0 reviews)
SKU:AX08564
Manufacturer:Bestool
In Stock
Support 24/7 Shop with an expert
Secure payment 100% Protected
Gift voucher Refer a friend
Test
SKU:AX08564
Condition:New
Proximity:No
Panic Button:No
Weight:0.01 kg
Categories:Accessories, Soldering Tools
Manufacturer:Bestool
2. Remove the desoldering wick after the solder has been absorbed.
3. Cut off the used section of the wick using nippers.
Bestool BST-1515A Features
1. High-quality alloy copper wire from the precision weaving.
2. For the removal of tin in the excess solder, resistance to oxidation and corrosion.
3. Thermal conductivity, tin effect is very good, tin suction is clean, low residue.
4. Suitable for precision circuit use.
Bestool BST-1515A Specs
  • Brand Name: BESTOOL
  • Model Number: 1515A
  • Material: Alloy copper wire
  • Diameter: 1515
  • Weight: 9g
  • Length: 1.5m
  • Width: 15mm