| SKU: | AX05837 |
| Condition: | New |
| Proximity: | No |
| Panic Button: | No |
| Weight: | 1.10 kg |
| Categories: | TPMS Service |
| Manufacturer: | CGDI |
TPMS Service By CGDI - Product Number: DK05837
Condition: New
CGsulit TPMS80 is a new generation TPMS diagnostic & programming tool specially designed to activate all known
TPMS sensors, read TPMS sensor status, check TPMS system health condition, program TS01-sensors ,CGsulit TS01 sensor and conduct
TPMS relearn. With Quick/Advanced Mode options, you can save time and energy by choosing the most suitable way to complete TPMS work.
1. Basic OBDII code reader, support all 10 test modes of the latest J1979 OBDII test specification and enhanced OBDII Mode 6.
2. Read universal TPMS sensor data, activate and program SULIT TPMS sensor TS01.
3. Diagnose the vehicle TPMS system, read/clear TPMS DTCs, live data.
4. Scan universal TPMS sensor ID and copy ID into TS01;
5. Manual input OE ID into TS01 sensor.
6. Program TS01 by auto creating sensor ID
7. Read Sensor ID by OBD and copy ID into TS01
8. Relearn by OBD function
9. Relearn procedure guide on the tool
10. Check Key FOB
https://files.kyaxis.com/content/ax05837-cgdi-cgsulit-tpms80-tpms-service-tool.jpeg
CGDI CGsulit TPMS80 TPMS Service Tool Support language: English, French, Spanish.
CGsulit TPMS80 comes with multi-lingual menu. To change the default English menu, please send us the Serial Number(12 digits at the back of the product) for language authorization.
CGsulit TPMS80 TPMS Relearn Tool can relearn all known sensors (both OEM and aftermarket) on TPMS enabled vehicles(American, European and Asian) to the vehicle’s ECU. It can perform 3 ways of TPMS sensors relearning:
1. Copy by Activation
2. Copy by Manual Input
3. Auto Create 1-16 Sensors
4. Modes to Program CGsulit TS01
CGsulit TPMS80 TPMS sensor programmer tool can program all CGsulit TS01 sensors , both 315MHz and 433MHz to replace the broken sensors. TPMS80 comes with 4 modes to program CGsulit TS01 sensors:
Note:
CGsulit TPMS80 can program CGsulit TS01 sensors and Autel MX-sensors , does NOT program OEM sensors.
https://files.kyaxis.com/content/ax05837-cgdi-cgsulit-tpms80-tpms-service-tool-1.jpeg
CGsulit TPMS80 TPMS activation tool can activate all known TPMS sensors (both OEM and aftermarket sensors) to view sensor data like sensor ID, tire pressure, tire temperature, battery power level condition, and sensor position and etc.
With unique TPMS Status Screen feature, CGsulit TPMS80 Reset Tool can diagnose the TPMS system to read and clear TPMS DTCs, view DTCs detail description, read ECU sensor ID, and check sensor ID and ECU ID matching conditions, to check all TPMS sensors status. It’s quick and easy to locate the faulty sensors and get it fixed.
NOTE: Activate all TPMS sensors before TPMS Diagnose.
https://files.kyaxis.com/content/ax05837-cgdi-cgsulit-tpms80-tpms-service-tool-2.jpeg
https://files.kyaxis.com/content/ax05837-cgdi-cgsulit-tpms80-tpms-service-tool-3png.png
| Display | 2.8” TFT color display |
| Working Temperature | 0 to 55 ℃ (32 to 131°F) |
| Storage Temperature | -20 to 70℃( -4 to 158°F) |
| Power Supply | 3.7V Li-polymer battery |
| Radio Reception | 315 HMz and 433 HMz |
| Dimension | 201*107*42 MM |
| Weight | 0.4KG |
TPMS80 diagnose Tool comes with LIFETIME software updates to enable you always get the latest bug fixes, car coverage and functionalities. It also enables you to view the saved TPMS DTCs, tire type and pressure information and print it out via PC for further analysis.
https://files.kyaxis.com/content/ax05837-cgdi-cgsulit-tpms80-tpms-service-tool-4.jpeg
| SKU | AX05837 |
| Condition | New |
| Manufacturer | CGDI |
| Released Year | 2025 |
| Warranty | International |
| Weight | 1.10 kg |
| Dimensions | 8.46 x 4.13 x 1.46 cm |
REVIEWS