| SKU: | AXM00069 |
| Condition: | New |
| Proximity: | No |
| Panic Button: | No |
| Weight: | 2.75 kg |
| Categories: | Diagnostic Tools, TPMS Service |
| Manufacturer: | Autel |
As the first comprehensive TPMS & Diagnostic tool in the market, MaxiTPMS TS608 provides you with superior experience in TPMS health check, sensor programming, TPMS relearn, all system diagnostics as well as special service functions. Equipped with a 7-inch touch screen with 1024 * 600P resolution and a VCI mini for wireless communication with the test vehicle, powered by the quad-core Cortex-A9 processor for smooth operation and featured by advanced TPMS & Diagnostic technology, MaxiTPMS TS608 is setting new standards for TPMS service tools.
Autel MaxiTpms TS608 US MX Sensor V5.4x Coverage List
Autel MaxiTpms TS608 V1.2 Users Manual




The latest compact size Wireless Bluetooth MaxiVCI Mini OBDII connector can transmit vehicle data to the tablet without a physical connection. Enhanced wireless bluetooth connectivity between the tablet and VCI device allows greater service mobility and easier TPMS sensor interaction while the tablet is still connected to the vehicle for data transmission

| Parameter | Details |
|---|---|
| Recommended Use | Indoor |
| Operating System | Android 4.4.2, KitKat |
| Processor | Cortex-A9, 1.6GHz |
| Memory | 1GB RAM DDR3 + 32GB ROM |
| Display | 7-inch LCD Capacitive Touchscreen — 1024 × 600 Resolution |
| Connectivity | Mini USB 2.0, USB 2.0, Wi-Fi, HDMI Type-A, Micro SD Card (up to 32GB) |
| Sensors | Ambient Light Sensor for Auto Brightness Adjustment |
| Audio Output | Beep |
| Battery | 3.7V / 5,000mAh Lithium-Polymer — Charges via 5V DC Power Supply |
| Battery Life | Approximately 7 hours of continuous use |
| Charging Input | 5V / 1.5A |
| Power Consumption | 600mA at 3.7V (LCD on, default brightness, Wi-Fi on) |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C (14°F to 140°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Operating Humidity | 5% – 95% Non-Condensing |
| Dimensions | 270.8mm × 176.0mm × 36.0mm (10.0" × 6.9" × 1.4") |
| Net Weight | 885g (2.31 lb) |
| Supported Protocols | ISO 9141-2, ISO 14230-2, ISO 15765, K/L Line, Flashing Code, SAE J1850 VPW, SAE J1850 PWM, ISO 11898 High-Speed / Mid-Speed / Low-Speed / Single Wire CAN / Fault-Tolerant CAN, SAE J2610, GM UART, UART Echo Byte, Honda Diag-H, TP 2.0, TP 1.6 |
| Feature | TS408 | TS508 | TS608 | TS401 | TS501 | TS601 | TPMS PAD | MS906 TS |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TPMS Functions | ||||||||
| Quick Mode & Advance Mode | — | — | ✅ | — | — | — | — | — |
| Activate TPMS Sensors | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ |
| Read Sensor Data | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ |
| TPMS Diagnose — One Step Complete TPMS Health Check | — | ✅ | ✅ | — | — | ✅ | — | ✅ |
| Read / Clear TPMS DTCs with On-Screen DTC Description | — | ✅ | ✅ | — | — | ✅ | — | ✅ |
| Scan TPMS Sensor ID and Copy ID into MX-Sensor | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ |
| Manual Input OE ID into MX-Sensor | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ |
| Program MX-Sensor by Auto Creating Sensor ID | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ |
| Read Sensor ID by OBD and Copy into MX-Sensor | ✅ | ✅ | ✅ | — | ✅ | ✅ | — | ✅ |
| Relearn by OBD Function | — | ✅ | ✅ | — | — | ✅ | — | ✅ |
| Relearn Procedure Guide on Tool | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ |
| Check Key FOB | — | — | ✅ | — | — | — | — | — |
| TPMS Toolkit — Special TPMS Functions | — | — | ✅ | — | — | — | — | — |
| Diagnostic Functions | ||||||||
| Basic OBD II Code Reader | — | — | ✅ | — | ✅ | — | — | ✅ |
| Read / Clear Codes for All Electronic Systems | — | — | ✅ | — | — | — | — | ✅ |
| Support All 10 J1979 OBD II Test Modes | — | — | ✅ | — | — | — | — | ✅ |
| Enhanced OBD II Mode 6 | — | — | ✅ | — | — | — | — | ✅ |
| Display Live Data in Text, Graph & Analog | — | — | ✅ | — | — | — | — | ✅ |
| Relearn Parking Brake Pad After Replacement | — | — | ✅ | — | — | — | — | ✅ |
| Reset Steering Angle Sensor (SAS) | — | — | ✅ | — | — | — | — | ✅ |
| Reset Service Mileage and Service Intervals | — | — | ✅ | — | — | — | — | ✅ |
| Forced Regeneration and Injector Adjustment | — | — | ✅ | — | — | — | — | ✅ |
| Battery Registration and Reset | — | — | ✅ | — | — | — | — | ✅ |
| IMMO Function Support | — | — | ✅ | — | — | — | — | ✅ |
| Complete Diagnostic Function | — | — | — | — | — | — | — | ✅ |
| Feature | TS501 | TS508 | TS608 |
|---|---|---|---|
| Quick Mode & Advance Mode | — | ✅ | — |
| Activate TPMS Sensors | ✅ | ✅ | ✅ |
| Read Sensor Data | ✅ | ✅ | ✅ |
| TPMS Diagnose — One Step Complete Health Check | ✅ | ✅ | ✅ |
| Read / Clear TPMS DTCs with On-Screen Description | ✅ | ✅ | ✅ |
| Scan TPMS Sensor ID and Copy into MX-Sensor | ✅ | ✅ | ✅ |
| Manual Input OE ID into MX-Sensor | ✅ | ✅ | ✅ |
| Program MX-Sensor by Auto Creating Sensor ID | ✅ | ✅ | ✅ |
| Read Sensor ID by OBD and Copy into MX-Sensor | ✅ | ✅ | ✅ |
| Relearn by OBD Function | ✅ | ✅ | ✅ |
| Relearn Procedure Guide on Tool | ✅ | ✅ | ✅ |
| Check Key FOB | ✅ | ✅ | ✅ |
| Tyre Type / Pressure Selection | — | — | ✅ |
| Read TPMS Live Data | — | — | ✅ |
| Other TPMS Special Functions | — | — | ✅ |
| TPMS Toolkit | — | — | ✅ |
| Full System Diagnostic Function | — | — | ✅ |
Power on the device, connect to the internet via Wi-Fi, and tap the Update icon in the MaxiTPMS system to check for available updates. Tap the Update button to begin — the device will update automatically.
Autel released a June update for the TS608 including wider vehicle coverage, TPMS status and complete health check, and on-tool TPMS training.
New 2017 vehicle support added for:

| SKU | AXM00069 |
| Condition | New |
| Manufacturer | Autel |
| Released Year | 2025 |
| Warranty | International |
| Weight | 2.75 kg |
REVIEWS