| SKU: | AX05216 |
| Condition: | New |
| Proximity: | No |
| Panic Button: | No |
| Weight: | 0.40 kg |
| Categories: | Adapters |
| Manufacturer: | OBD Star |
for OBDStar X300 DP Plus C Pacakge Only
OBDSTAR P003 Kit working with OBDSTAR IMMO series tablets (eg:OBDSTAR X300DP Plus, X300 Pro4 ), is designed for reading BOSCH ECU data, CS, Pincode ect., including Audi, Citroen, DS, Mahindra, Peugeot, Skoda, SEAT, Volkswagen etc.. More models are in development.
1.Portable Design
2.Easy Operation
3.High Performance
1. Continental PCR 2.1 reading CS, PinCode, MAC value
2. Bosch MED17.4.4 reading eeprom , PinCode
3. Bosch EDC17C60 reading eeprom , PinCode
4. Bosch MD1CS018 reading eeprom, PinCode
5. Bosch MED17XX/EDC17XX reading eeprom, flash, CS, PinCode, MAC value
6. Bosch ME17XX reading & writing eeprom, flash
Supports ECU including BOSCH EDC17U01(TC1766), MED17.5(TC1766), MED17.5.1(TC1766), MED17.5.20(TC1766), MED17.5.5(TC1766), MED17.5.5 HW2(TC1766), EDC17C46(TC1767), ME17.5.6(TC1767), ME17.5.20(TC1767), MED17.5.2(TC1767), MED17.5.5(TC1767), MED17.5.5 HW2(TC1767), MED17.5.21(TC1782), MED17.5.25(TC1782), EDC17C54(TC1797), EDC17C64(TC1797), EDC17CP44(TC1797), EDC17CP44 MS(TC1797), ME17.1.1(TC1797), ME17.1.6(TC1797), MED17.1.1(TC1797), MED17.1.1 MS(TC1797), MED17.1.6(TC1797), MED17.4.4(TC1793), MD1CS018(Euro 6/TC298TP), MG1CS042(Euro 6/TC298TP), MG1CS003(Euro 6/TC298TP) etc.
1.Diag cable OBDconnector(male)
2.Connect P003 connector(female)
3. P003 adapter
4.Boot jumper(spring needle)
5.Boot jumper(welding)
6.ECU pin connector
7. ECU boot connector
8.12V power

BENCH MODE
Step 1:Connect 1,2,3 together as pic below;

Step2:connect the ECU pin connector to the ECU according to the wiring diagram;
Step3:connect 12V power with diagnostic device;
Step4: read data on diagnostic device.
BOOT MODE
Step 1: Connect 1, 2, 3 together as pic below;

Step2:connect the ECU pin connector to the ECU according to the wiring diagram;
Step3:connect 7 with 4 or 5 and connect it to ECU;
Step4:connect 12V power with diagnostic device;
Step5: read data on diagnostic device.


| SKU | AX05216 |
| Condition | New |
| Manufacturer | OBD Star |
| Released Year | 2025 |
| Warranty | International |
| Weight | 0.40 kg |
| Dimensions | 21.00 x 2.00 x 5.00 cm |
REVIEWS