| SKU: | AX11035 |
| Condition: | New |
| Proximity: | No |
| Panic Button: | No |
| Color: | Black |
| Weight: | 0.60 kg |
| Categories: | Emulators |
| Brands: | Mercedes |
| Manufacturer: | CGDI |
CGDI MB Benz EIS ELV Testing Platform Instrument Emulator
The “CGDI MB Benz EIS ELV Testing Platform Instrument Emulator” is a bench-emulator / test platform designed to simulate the ignition / steering-lock (EIS / ELV / ESL) environment of many Mercedes‑Benz cars — allowing key programming, diagnostics or EIS/ELV module testing outside of the actual vehicle.
Functions:
The emulator supports:
Types of vehicles & EIS/ELV modules are supported
The emulator covers a very broad range of Mercedes-Benz chassis / EIS/ELV types — including many common W-series and older/newer models. Among supported models are (but are not limited to):
CGDI MB Benz EIS ELV Emulator Interface display:
EIS status display area

EIS to Interface

ELV function selection, 12V power interface, OBD to interface

Connection with different EIS :


CGDI MB Benz EIS ELV Emulator Package Includes :

| SKU | AX11035 |
| Brand | Mercedes |
| Condition | New |
| Manufacturer | CGDI |
| Released Year | 2025 |
| Warranty | International |
| Weight | 0.60 kg |
| Dimensions | 21.50 x 14.50 x 4.50 cm |
Rating
Ship on time
Chat response
Mercedes is a leading automotive parts manufacturer specializing in high-quality remote keys and security systems. Founded with a commitment to innovation and reliability, we serve customers worldwide with premium automotive solutions.
Our products undergo rigorous testing to ensure compatibility and durability. We pride ourselves on excellent customer service and fast, reliable shipping to get you back on the road quickly.
REVIEWS