| SKU: | AX04277 |
| Condition: | New |
| Proximity: | No |
| Panic Button: | No |
| Weight: | 15.00 kg |
| Categories: | Key Cutting Machines |
| Subcategory: | Machine |
| Manufacturer: | Xhorse |
ْXhorse CONDOR XC-009 XC009 Mechanical Key Cutting machine is a portable special device specially designed for global locksmiths. It is small in volume, light in weight and easy to carry.
It can quickly and accurately copy and process variety of automobile and resident mechanical key types.
Xhorse Condor XC-009 User Manual

Functionality
It can cut all kinds of flat cylinder keys for most bikes, cars & door locks.
Battery
In one single charge, XC009 can cut up to 60-100 keys.
Condor XC-009 XC009 comes with built-in Battery:
Check Xhorse Replacement Battery for Xhorse Condor XP-005 & XP-005L HERE
Support Types

Advantage:
Small volume, light weight, easy to carry.
High Precision:
With adapters guide equipment, guarantee high cut precision.
Wide Applicability:
Equipped with 4-side clamp, flexible exchange among 4-side. Different sides for different features keys, cut kinds of special keys, wide applicability.
Safe & Low Noise:
Emergency switch is able to turn off the power in emergency and start the machine while it's safe.
Low noise DC brushless motor.
Super Long Endurance Ability:
Build-in six 63W.h (2500mA.h) battery cut 60-100 keys continuously.
Solid & Durable:
Aluminium structure, processed by DMG precise machine which is imported from Germany.
Humanized Design:
Battery value remind function, hidden hand wheel, big clamp space, cut the big plastic cover keys that don’t need to tear down, streamline handrail design, comfortable operation experience.
Support Service:
One year warranty, lifelong technical support for free, professional online service provides remote instruction and assistance.




| SKU | AX04277 |
| Condition | New |
| Manufacturer | Xhorse |
| Released Year | 2025 |
| Warranty | International |
| Weight | 15.00 kg |
| Dimensions | 42.00 x 41.00 x 32.00 cm |
REVIEWS