| SKU: | AX01677 |
| Condition: | New |
| Proximity: | No |
| Panic Button: | No |
| Weight: | 14.00 kg |
| Categories: | Key Cutting Machines |
| Subcategory: | Machine |
| Manufacturer: | Xhorse |
Xhorse DOLPHIN XP-007 is the latest portable manual key cutting machine with a built-in battery inside. It works on mobile phone application via Bluetooth connection.
Xhorse DOLPHIN XP-007 XP007 Manual

Precision Production:
All aluminium body structure, Manufactured by Germany-made DMG CNC machine
Precision Cutting:
With micro-adjust probe, Spring preloading type fine-tuning structure, ensure cutting accuracy with this structure it can position the original key in advance, in case the spring vibrating caused cutting error, good for accuracy
Clamps:
Standard equipped multifunction clamp, support Sided, Track, Dimple and Tibbe keys
High Efficiency Cutting:
120W DC brushless motor, designed 2 switches for adjustment speed, high efficiency cutting, support multiple materials of the key blank.
Built-in Lithium Battery:
Optimized lithium battery of well-known brand, stable and reliable, support cutting under no power conditions
Technical service:
One year warranty, free technical support, online service to provide remote control support
NOTE: Xhorse Dolphin XP-007 does not cut Ford tibbe key blades. Require Xhorse Condor or Dolphin XP-005 with M3 clamp.


When choosing the best key cutting machine for your business, two popular options from Xhorse stand out: the Dolphin XP007 and the Condor XC-002. Both are designed to meet the needs of locksmiths and automotive professionals, but which one is the right fit for you? In this detailed comparison, we will analyze these two models to help you decide.
| Item | Dolphin XP007 | Condor XC-002 |
| Dimension | 282×246.5x355mm | 298x445x525mm |
| Weight | 14kg | 28kg |
| Battery | Built-in lithium battery | × |
| Material | All aluminium body structure | Precision-machined high-strength aluminum die-casting chassis |
| Clamp | End milling machine with 3-in-1 clamp. | Horizontal milling machine with 4-in-1 clamp. |
| Cutting Speed | 2 switches for adjustment speed, switch1: 7000rpm, switch2: 10000rpm. | 8000-10000rpm, supports setting speed by manual. |
| Key types supported | 2 track external, 4 track external, channel track, 4 track internal, dimple. | 2 track external, 4 track external, channel track, 4 track internal, dimple. |
| Warranty | 1 year | 3 years |
| Benefit | 1 free token per day for VVDI MB and Key Tool Plus | 1 free token per day for VVDI MB and Key Tool Plus |
Both the Xhorse Dolphin XP007 and the Condor XC-002 are top-tier key cutting machines, but they serve different needs. If you need a portable, cost-effective solution for mobile key cutting and occasional programming, the Dolphin XP007 is the best choice. On the other hand, if you run a shop and require a high-capacity, professional-grade key cutting machine for a variety of key types, the Condor XC-002 is the better fit.
When making your decision, consider your business needs, workspace, and budget to choose the machine that will provide the best results.


| SKU | AX01677 |
| Condition | New |
| Manufacturer | Xhorse |
| Released Year | 2025 |
| Warranty | International |
| Weight | 14.00 kg |
| Dimensions | 37.00 x 36.00 x 35.00 cm |
REVIEWS