| SKU: | AX04422 |
| Condition: | New |
| Proximity: | No |
| Panic Button: | No |
| Weight: | 18.00 kg |
| Categories: | Key Cutting Machines |
| Subcategory: | Machine |
| Manufacturer: | Xhorse |
The Xhorse Condor Dolphin XP-005 XP005 is a cutting-edge key cutting machine that supports both key duplication and key lost functions. It features Bluetooth connectivity for both iOS and Android, and includes a built-in battery for added portability.
Xhorse Dolphin XP005 Maintenance Manual
Xhorse Dolphin XP-005 User Manual
Xhorse Dolphin XP-005 XP005 Update Information

Note: The Dolphin XP-005 XP005 machine can cut laser and cylinder keys right out of the box. With the optional M3 Jaw Clamp, it can also cut FO21 (Tibbe) and SX9 keys, while the M4 clamp allows cutting of single-sided house keys.
APP smart cell phone operation
Built-in Bluetooth function, use smart cell phone to download APP, easy for smart operations
• Android: Android 4.0 and above version
• Apple devices: IOS 8.0 and above version
Portable and convenient
Compact structure design, perfect space utilization; built-in lithium battery one-time full charge, machine will cut 30-50 keys stable solid handle for safe and portable movement, perfect experience
Standard equipped 2 clamps with powerful function
Standard equipped two clamps M1 and M2, supports Sided, Track, Dimple and Tibbe keys. Optional M3 clamp and M4 clamp are available, M3 clamp is applicable to Ford FO21 & Citroen SX9 keys, M4 clamp is applicable to single sided house-key.
Manufacture Process
All aluminium body structure, Manufactured by Germany-made DMG CNC machine;
American imported 3-Axis Precision Ball Screw with clearance function, ensures high precision cutting.
Data Richness
Provide rich vehicle data, blank key data, the best tool of all key lost.
Intelligent Control
Provide powerful free App, support multi-language, support mobile phone, tablet computer and other intelligent terminal control, easy for operations.
Built-in Lithium Battery
Optimized lithium battery of well-known brand, stable and reliable, support cutting under no power conditions.
Modify Key
If you have keys larger and your machine can mill down one to the size you need.
Online update
Free online update software, the latest update information will be released timely, 24 hours support server online update, no need to back for update.
Technical service
One-year warranty, free technical support, online service to provide remote control support
Comparison Table: Xhorse Dolphin XP-005 vs Xhorse Dolphin XP-007
| Feature | Dolphin XP-005 | Dolphin XP-007 |
|---|---|---|
| Supported Key Types | Laser, Cylinder, FO21 (Tibbe), SX9 (with clamps) | Laser, Cylinder, FO21 (Tibbe), SX9 (with clamps) |
| Motor Speed | 7000 RPM - 10000 RPM | 7000 RPM, 10000 RPM, 13000 RPM |
| Bluetooth Connectivity | Yes | Yes |
| Built-in Battery | Yes | Yes |
| Portability | Compact and lightweight | Portable but larger and more powerful |
| Cutting Precision | High precision with adjustable speed settings | More powerful cutting, faster speed options |
| Warranty | 1 Year | 1 Year |
| Net Weight | 14 kg | 11.55 kg |
| Dimensions | 282×246.5×355 mm | 282×246.5×355 mm |
Dolphin XP-005 :
Dolphin XP-007 :
| Key cutting machine | DOLPHIN XP-005 | Condor XC-MINI PLUS |
| Screen | Small screen showing battery and Bluetooth status | LED Display 1024×600 Adjustable Touch-Screen |
| Spindle | Mechanical shaft +60W DC motor (with a foreign model)” “Electric spindle brushless 300W, built-in angular contact bearing |
Electric spindle brushless 300, built-in angular contact bearing |
| Transmission mechanism | T-shaped screw + anti-backlash nut | Ball screw |
| Guide | Roller guide | Cross-track |
| Shell | Base aluminium alloy die-casting, the upper body is made of plastic shell and the body is made of integrated aluminium alloy die-casting |
Plastic outer casing body is formed by body alloying die casting |
| Operating system | Mobile phone APP | Stand-alone/Mobile phone APP |
| Battery | Optimized lithium battery of well-known brand, stable and reliable support cutting under no power conditions |
(optional) Power supply adapter with Battery |
| Built-in Database | Yes | Yes |
| All Keys Lost | Yes, must enable network connection | Yes, offline operation |
| Fixture | Standard fixture | Two sets of standard fixtures |
| Manipulation | No touch screen, no built-in database | Quick start, with touch screen, built-in database |
| Offline operation | not support | stand by |
| Dedicated app | Support dedicated mobile phone APP | Support dedicated mobile APP |
| Protecting Mask | Simple protective cover | Comprehensive protection |
| VVDI MB binding | Yes. After bind, VVDI MB is one token free everyday. | Yes. After bind, VVDI MB is one token free everyday. |
| Cutting speed | 1X SPEED | 2X SPEED |
| Weight | 18KG | 24KG |
| Warranty | 1 year | 3 years |
| Update | Update online via Xhorse Update Kit | Update online via Xhorse Update Kit |
Replace your old battery with the Xhorse Replacement Battery for Condor XP-005 & XP-005L Key Cutting Machines. Durable, long-lasting, and easy to install for uninterrupted performance.
Software update can be done via Xhorse app. But firmware update requires downloading Upgrade Kit to PC.
Download windows driver above if your system can not recognize device.
Need only if upgrate kit can not do Frimware update/not recognize device.
Also, can be download and install directly from Upgrate Kit
1, Turn on the Xhorse Mini Dolphin machine and connect it with the computer via USB cable, it will show the BIOS on the screen of Dolphin as below,

2, Run the upgrade kit and choose "Find Device", it will be show a small window , choose "Yes" and will guide to install the driver

3, Choose the correct driver according to the machine as below, make sure you are shut down all protection before you install the driver, especially for windows 10 system

4. Install Windows driver for Dolphin

5.After the driver has been installed, run the "Upgrade kit" and choose "Find Device" again, to see if you can see the device serial number and firmware version, do not chose "Update" until it you can see that , because if you can't find device ,which means the driver is not been installed, and the machine will be blocked if you update it without driver


1) Enter Dolphin XP-500 main interface and click "Update"
2) Click "Database Update"
3) If you find a new version, Click "update" and download the new version. Click on "OK" after download database success.
If cellophane connected by mobile internet data, a prompt saying that download maybe costs data fee, recombed downloading by Wifi

V128 Database New Update:
Xhorse Dolphin XP-005 V1.4.0 (2020-03-28)
Xhorse Dolphin XP-005 V1.3.8 (2020-01-13)

| Input voltage | 90-264V AC |
| Input frequency | 47-63Hz |
| Power | 150W |
| Power Parameter | 24V DC/6.67A |
| Battery capacity | 63Wh |
| Principal axis rotation speed | 12000rpm |
| Motor Torque | 0.15N.m |
| Working temperature | 0-50℃(-4-158℃) |
| Humidity | 10-90% |
| Net Weight | 15kg |
| Gross Weight | 18kg |
| Machine Dimension | 315*218*270mm |
| Package Dimension | 510*315*345mm |
| SKU | AX04422 |
| Condition | New |
| Manufacturer | Xhorse |
| Released Year | 2025 |
| Warranty | International |
| Weight | 18.00 kg |
| Dimensions | 51.00 x 35.00 x 32.00 cm |
REVIEWS