| SKU: | AX07388 |
| Condition: | New |
| Proximity: | No |
| Panic Button: | No |
| Weight: | 4.00 kg |
| Categories: | Auto Key Programmer |
| Subcategory: | Hardware |
| Manufacturer: | Lonsdor |
The Lonsdor K518 PRO is the second-generation evolution of the K518 series, released by Lonsdor as a versatile key programming solution for professional technicians and locksmiths. Building on all the capabilities of its predecessor, the K518 PRO introduces expanded functionality and enhanced performance across a comprehensive feature set — including immobilizer programming, odometer adjustment, remote and smart key generation, adapter support, chip identification and copying, key chip generation, remote frequency detection, ignition coil detection, Toyota smart key settings, one-key updates, push function, and more.

Hardware
Software & Function Advantages
| Region |
Supported Brands |
|---|---|
| Americas | GMC, Buick, Ford, Hummer, Cadillac, Chrysler, Lincoln, Chevrolet |
| Europe | Audi, BMW, Mercedes-Benz, VW, Jaguar, Opel, Skoda, Volvo, Citroën |
| Asia | Honda, Toyota, Lexus, Suzuki, Mazda, Nissan, Acura, KIA, Mitsubishi, SsangYong, Subaru, Isuzu, Hyundai |
| China – Cars | Baojun, Baic, Besturn, Bisu, BYD, Changhe, Yema, Maxus, Dongfeng, SoUEast Motors, Foday, FQT Motor, Foton, GAC Group, Hafei, Haima, Hanteng, Hengtian, Maple, Hawtai, Huanghai, Geely, JAC, JMC, Jinbei, Kawei, Levdeo, Lifan, Lichi, Young Lotus, Leopaard, Green Wheel, Landwind, Green Field, MG, Luxgen, Chery, Venucia, Roewe, Senyuan Homa, Shifeng, SCEO, Tangjun, Tianma, Enranger, Wuling Motors, Xinyuzhou, FAW, Jonway, Yogomo, Changan, Great Wall, ZD, Yituo, Zhonghua, Zhongke Dongli, ZX Auto, Zotye |
| China – Trucks | Beiben Trucks, Dayun Heavy Truck, Dito Motors, Dongfeng, Three Circle, Shaanxi Automobile, Wuzheng, FAW Jiefang, Iveco, Sinotruk |
| China – Passenger Coaches | Jinlong, Jiulong, Yutong, Zhongtong |
| China – Domestic EV | Domestic EV Models |
| IMMO Modification Brands | PLC, Lingjiangzhe, Sanyanjiang, K-Auto, Steel Mate, Steel Leader |
| Region | Supported Brands |
|---|---|
| Americas | Jeep, Buick, Dodge, Cadillac, Chevrolet |
| Europe | Peugeot / Citroën / DS, Maserati |
| Asia | Nissan, KIA, Mitsubishi, Hyundai, Infiniti |
| China | Baojun, Baic, BYD, SoUEast Motors, Trumpchi, Geely, Roewe, Great Wall, Zotye |
GM, Doorman, Seaside, Super Lift, Sharp, Anfusheng, Aonuo, Auster, Boda, Doorote, Maple Leaf, Fute Garage Door, UDE, Haizhu, Hengfuwei, Hongrisheng, Speed, Juguang, Kasen, Kaimenhong, Kaima, Wright, Smart, Panan, Nanxiang, Qianshan, Ruineng, Somma, Shengda, Shengtai, SOGG, Tianshan, Vicway, Wisdom, Yijie, Zhongtian, Smart Garage, Changfeng, Haitong, Bohai, Yide, Kensmar, Karting, Fudi, Flying Man, Proteco, Motorline, Game, Key, Roger, Sommer, Nice FL
4D Chips: Chip 60, Mitsubishi 2 Chip 61, Suzuki Motor Chip 62, Ford / Mazda / Lincoln Chip 63, Mitsubishi 3 Chip 62, Kawasaki Chip 62, Suzuki / Subaru Chip 65, Suzuki Chip 66, Toyota Chip 67, Toyota Chip 68, Yamaha Chip 69, Europe Toyota Chip 70, Toyota Hybrid Chip 70E, Toyota / Lexus Chip 71, Subaru Large Capacity, 70 Buick Excelle, 70 Buick Hideo, Toyota 72G, Unlock LKP02, 64 Chip, MYVI DH, Epica 60 Chip, Epica KD Remote Chip, 70 Chip, 82G, Ford / Mazda / Lincoln 83 Chip
46 Chips: Zhonghua H230, Zhonghua H530, VW (2007–2008), X-Trail (2008–2009), Renault Master II, Renault Trafic II, Opel Vivaro, Opel Movano, Renault Espace, Renault Laguna II, Renault Vel Satis, Renault Twingo, Citroën, Fiat, Lancia, Peugeot 206/307, Mitsubishi, Cruze, Siemens IMMO, Changhe Suzuki, Wagon R, Hover H6, Zotye (Traffic IMMO), Great Wall (Traffic IMMO), Haima (Traffic IMMO), Maple (Traffic IMMO), Geely (Traffic IMMO), Dongfeng (Traffic IMMO), Chery (Traffic IMMO), Grand Vitara, Swift (93C86), Blank 46 Chip
48 Chips: TP22, TP23, TP24, TP25, Jetta (2010+)
T5 Chips: Chip 11, Chip 12, Chip 13, Chip 33
7935 Chips: Blank 7935, Chery Chip 40, Nissan Chip 41, Geely Chip 44, Mitsubishi Chip 73, Mitsubishi Chip 44, Haima Chip 44, Changan Chip 44, Great Wall Chip 44, Peugeot Chip 45, VW Chip 44-1, VW Chip 42, Opel / Holden Chip 40
Identify & Copy Chip Full chip identification and copy function for all supported key chip types.
Remote Frequency Detection Detects and displays the frequency of any remote key signal.
4D Simulation: Simulate Blank 4D Chip, Chip 60, Mitsubishi 2 Chip 61, Kawasaki Chip 62, Mitsubishi 3 Chip 62, Suzuki Motor Chip 62, Ford / Mazda / Lincoln Chip 63, Suzuki / Subaru Chip 65, Suzuki Chip 66, Toyota Chip 67, Toyota Chip 68, Europe Toyota Chip 70, Toyota Hybrid Chip 70E, Toyota / Lexus Chip 71, Subaru Large Capacity, 70 Buick Excelle, 70 Buick Hideo, Toyota 72G, Unlock LKP02, Yamaha Chip 69, MYVI DH, Epica 60 Chip, Epica KD Remote Chip, 70 Chip, 82G, Ford / Mazda / Lincoln 83 Chip
46 Simulation: Simulate Blank 46 Chip, Zhonghua H230, Zhonghua H530, VW (2007–2008), X-Trail (2008–2009), Renault Master II, Renault Trafic II, Opel Vivaro, Opel Movano, Renault Espace, Renault Laguna II, Renault Vel Satis, Renault Twingo, Citroën, Fiat, Lancia, Peugeot 206/307, Mitsubishi, Cruze, Siemens IMMO, Changhe Suzuki, Wagon R, Hover H6, Zotye (Traffic IMMO), Great Wall (Traffic IMMO), Haima (Traffic IMMO), Maple (Traffic IMMO), Geely (Traffic IMMO), Dongfeng (Traffic IMMO), Chery (Traffic IMMO)
8A Simulation: Toyota H Chip
LKE Data: Obtain LKE Key Data / Bind Emulated Chip
Decode Chip Supports decoding of 4D and 46 chip types.
IMMO Coil Detection Detects whether the IMMO coil is transmitting a signal correctly.
FT Smart Key – 8A: Convert Button Type, Get Version Info, Upgrade Key, Read Button Function, Unlock Key, Generate Emergency Key, Generate Smart Key, Modify Remote Count Value, Convert Smart Key Type, Modify Frequency
FT Smart Key – 4D: Obtain Key Data, Update Frequency, Convert Button Type, Upgrade Key, Unlock Key
XD Smart Key: Get Version Info, Smart Key Conversion
LT Smart Key: Get Version Info, Read Button Function, Convert Button Type, Upgrade Key, Convert Smart Key Type, Modify Frequency, Modify Remote Count Value, Unlock Key, Copy Smart Key
Unlock Key Toyota 8A Smart Key Unlock
Access Control Card IC / ID Card Identification and Copy
| Vehicle / IMMO | Chip |
|---|---|
| Lianchuang IMMO | 24C02 |
| Delphi IMMO | 93C66 |
| KIA Carnival | 93C56 |
| Besturn B50 | 95040 |
| BMW EWS3 / EWS4 | EWS3 / EWS4 |
| Suzuki Alto | 93C56 |
| Isuzu D-MAX | 93C66 |
| Fiat Palio | 93C66 |
| Fiat Siena | 93C66 |
| Industrial Traffic IMMO | 24C02 |
| Suzuki Vitara | 24C01 |
| Suzuki Swift | 93C86 / 93C56 |
| Suzuki SX4 | 93C56 |
| Mitsubishi ASX | 24C16 |
| Mitsubishi Outlander | 24C16 |
| Fiat Panda | 9S12 |
| Besturn B70 | 95040 |
| Land Rover 2015+ | Write-to-Start |
| BMW CAS4 / CAS4+ | Generate Working Key / Disable Key / Enable Key |
| Land Rover Discovery 3 | PIC18F6620 |
| BMW Motorcycle 1200 | M58BW016DB80T3F |
| Honda Motorcycle | 93C56 / CB800L46R / 93C46 / 93C66 |
| Kawasaki | 24C02 |
| Yamaha | S29190 |
| Saab | 93LC66 |
| Model | Year |
|---|---|
| Han Series / Han EV | 2022+ |
| Song MAX | 2023 |
| E2 / E3 | 2022+ |
| Refine Sea Gull | Latest |
| Frigate 07 | Latest |
| E9 | 2021 |
| D1 | 2022+ |
| Dou Series / Dou EV | 2022+ |
| Qin L | Latest |
| Song L | Latest |
All above: Smart Key Programming
| Brand | Model | Function |
|---|---|---|
| Trumpchi | E9 | Smart Key |
| Trumpchi | Hyper SSR | Smart Key |
| Trumpchi | Aion Y Plus | Smart Key |
| Roewe | i5 2022+ (With Smart) | IMMO |
| Roewe | D7 | IMMO |
| Great Wall | Poer | Mechanical Key |
| Great Wall / Haval | H5 2023+ | Mechanical Key |
| Geely / Englon / Maple | Borui ePro | PEPS |
| Venucia | V DD-i | Smart Key |
| Venucia | T60 EV | Smart Key |
| Seres | AITO M5 EV | PEPS |
| ORA | Catera 2021+ | Smart Key Type 1 (Old) |
| ORA | Black Cat 2021+ | Smart Key Type 1 (Old) |
| Brand | Region | Model | Year | Function |
|---|---|---|---|---|
| Chrysler | Middle East | 300 | 2019–2020 | Smart Key |
| Chrysler | Middle East | 300 | 2018 | Smart Key |
| Jeep | South America | Grand Cherokee | 2018–2019 | Smart Key |
| Jeep | South America | Grand Cherokee | 2020–2021 | Smart Key |
| Specification | Details |
|---|---|
| Operating System | Android 9 |
| Processor | Allwinner A50 |
| Memory | 2GB RAM / 8GB Flash |
| Display | MIPI 800 x 1280 |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n |
| USB | USB 2.0 |
| Bluetooth | 4.1 |
| SD Card | Supported (Hot-Swappable) |
| Battery | 5,800mAh |
| Input Voltage | 12V |
| Shell Material | PC Hard Shell + TPR 60° |
| Dimensions | 260mm x 30mm x 160mm |

| SKU | AX07388 |
| Condition | New |
| Manufacturer | Lonsdor |
| Released Year | 2025 |
| Warranty | International |
| Weight | 4.00 kg |
| Dimensions | 34.00 x 23.50 x 20.00 cm |
REVIEWS