| SKU: | AXM00049 |
| Condition: | New |
| Proximity: | No |
| Panic Button: | No |
| Weight: | 11.55 kg |
| Categories: | Diagnostic Tools |
| Manufacturer: | Autel |
The Autel MaxiSYS MS919 is a 9.7-inch touchscreen Android-based advanced diagnostic tablet powered by an Octa-core processor (2.2GHz Quad + 1.8GHz Quad) with 128GB memory. It features the MaxiFlash VCMI — a 5-in-1 communication and testing tool that supports wireless vehicle communications between the tablet and vehicle using the latest DoIP and D-PDU and Mega CAN vehicle communication protocols. The VCMI functions as a 4-channel oscilloscope, waveform generator, multimeter, and CAN BUS tester. The MS919 features dynamic topology module mapping for supported vehicles and intelligent diagnostics that guide technicians with operation navigation, single-screen Multi-repair information and illustrations, and oscilloscope preset guides and tests and waveform library. The MS919 features a rechargeable lithium battery providing 8 hours of continuous use and front and rear cameras.

Key Advantages
Dual Wi-Fi Enables reliable wireless data communication between MaxiSYS diagnostic tablet and vehicle — speeds up to 164 feet / 50m, 30% faster than predecessors. Secondary Wi-Fi for connecting to internet for software updates.
Operation Navigation Guides technicians with operation navigation — like using a computer, you can always know which steps you are on and which mode you are in for better diagnostic guidance.
Pre-Scan and Post-Scan for Car Workshops
The MS919 automotive diagnostic computer delivers OE-level all systems diagnostics on over 80 makes and models, retrieving vehicle ECU information, reading and clearing fault codes, and viewing live data streams across multiple systems simultaneously.
Note: CAN FD / DoIP protocols are not universal to all vehicles — CAN FD is mostly applicable for GM produced in the second half of 2019 and the DoIP protocol supports Volvo after 2018, Land Rover / Jaguar after 2017, and BMW F and G chassis.
Tests: Supports basic functions including ECU information, live data, read and erase codes, and all 41 hot special functions including BMS reset, ABS Clear, Contractor Stress Index, EPB Service Mode, Brake Bleed, and Read / Write TPMS Sensor ID for Mode X and Mode S.
Toyota: Added Diagnostic Support for Supra 2019–2021 and 65 new models covering full Coverage of 2 models. Added Intelligent Recommendation Function for list DTCs for Corolla 2010–2019 for North America.
Benz: Supports 24 models of 2021 including A200 4MATIC, GLA 180, GLA 200, EQA 250, and EQA 300-2. Added functions including ECU information, trouble codes, oil reset, and more for 243 / 998 chassis.
BMW: Added over 900 DTCs, over 3,000 OTC analyses, and over 1,000 diagnostic support and topology function for models up to April 2021.
VW: Supports basic functions including read codes, live data, active test, basic settings, and learning for models up to 2021. Added 252 guide functions in 13 categories including DPF, SAS, EPB, and oil reset for VW, Audi, and Skoda.
Chrysler: Added functions for 12 models of 2020–2021 including EB-Grand Commander, PD-Neon, and VW-ProMaster City. Improved 720 special functions for 48 models of 2020–2021 Honda. Added functions for 21 models of 2021 including Beliade Hybrid, Breeze Hybrid, and Breeze PHEV.
Network Topology Module Mapping
The Autel MaxiSYS MS909 and MS919 Ultra offer revolutionary network topology module mapping to provide distinctive diagnostic results. Displays the entire system of modules through the topology map to give a view of all modules with faults — easy to locate faults and causes. Color-coded topology displays all system status on one page. View location of components and modules on one page.
Brands Supported: BMW, Ford, Volkswagen, Audi, GM, Chrysler, Nissan, Honda, Toyota, Lexus, Jaguar, Land Rover, Benz, Hyundai, Kia, Volvo.
Five-in-One Device
New Topology Module Listing via CAN BUS — New Multi-Modeled Vehicle Types — DoIP / CAN FD protocols for high-speed CAN cover more vehicle types — New CAN / CAN FD protocols for repair and confirmation — Adapter selection for diagnosis and CAN testing — Advanced Triggering / Auto-Scale Zooming — Easier operation of Built-In Preset Guided Tests for faster operation — Custom Probe Specification and Reference Waveform Libraries — Saved Test Configurations / Component Tests / Data Graphs.
Five-in-One Device
New Topology Module Listing via CAN BUS — New Multi-Modeled Vehicle Types — DoIP / CAN FD protocols for high-speed CAN cover more vehicle types — New CAN / CAN FD protocols for repair and confirmation — Adapter selection for diagnosis and CAN testing — Advanced Triggering / Auto-Scale Zooming — Easier operation of Built-In Preset Guided Tests for faster operation — Custom Probe Specification and Reference Waveform Libraries — Saved Test Configurations / Component Tests / Data Graphs.
Intelligent Diagnostics
Secure Gateway Access
| Parameter | Details |
|---|---|
| Operating System | Android 10.0 |
| Processor | Qualcomm 660 Octa-Core (2.2GHz Quad-Core A73 + 1.8GHz Quad-Core A53) |
| Memory | 4GB RAM + 128GB On-board Storage |
| Display | 9.7-inch TFT-LCD — 1536 × 2048 Resolution, Capacitive Touchscreen |
| Connectivity | Dual Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2×2 MIMO, Bluetooth V5.0 + BR/EDR, GPS, USB 2.0 (2× Type-A + Mini USB), HDMI 2.0, SD Card (up to 256GB) |
| Rear Camera | 16MP Autofocus with Flashlight |
| Front Camera | 16MP |
| Sensors | Gravity Accelerometer, Ambient Light Sensor (ALS) |
| Audio | Microphone, Dual Speakers, 3-Band 3.5mm Stereo / Standard Headset Jack |
| Battery | 15,000mAh 3.8V Lithium-Polymer — Charges via 12V AC/DC (0°C to 45°C) |
| Input Voltage | 12V / 1.3A Adapter |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C (32°F to 122°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C (-4°F to 140°F) |
| Dimensions | 304.4mm × 227.8mm × 42.5mm (11.98" × 8.97" × 1.67") |
| Weight | 1.66kg (3.65 lb) |
| Supported Protocols | DoIP, PLC J2497, ISO-15765, SAE-J1939, ISO-14229 UDS, SAE-J2411 Single Wire CAN (GMLAN), ISO-11897-2, ISO-11897-3, SAE-J2819 (TP20), TP16, ISO-9141, ISO-14230, SAE-J2610 (Chrysler SCI), UART Echo Byte, SAE-J2809 (Honda Diag-H), SAE-J2740 (GM ALDL), SAE-J1567 (CCD BUS), Ford UBP, Nissan DDL UART with Clock, BMW DS2, BMW DS1, SAE J2819 (VAG KW81), KW82, SAE J1708, SAE-J1850 PWM (Ford SCP), SAE-J1850 VPW (GM Class2) |

| SKU | AXM00049 |
| Condition | New |
| Manufacturer | Autel |
| Released Year | 2025 |
| Warranty | International |
| Weight | 11.55 kg |
REVIEWS