| SKU: | AXM00066 |
| Condition: | New |
| Proximity: | No |
| Panic Button: | No |
| Weight: | 6.85 kg |
| Categories: | Diagnostic Tools |
| Manufacturer: | Autel |
The Autel MaxiSYS MS909 is a 9.7-inch touchscreen Android-based advanced diagnostic tablet powered by an Octa-Core processor with 128GB of memory. It features an advanced VCI supporting the latest DoIP, D-PDU, and Mega CAN vehicle communication protocols, along with topology module mapping capability for supported vehicles. The MS909 is equipped with a rechargeable lithium battery providing up to 8 hours of continuous use and includes both front and rear cameras.
Autel MaxiSys MS909 User Manual
| Parameter | Details |
|---|---|
| Operating System | Android 7.0 / Android 10.0 |
| Processor | Samsung Exynos 8895V Octa-Core (2.3GHz Quad-Core Mongoose + 1.7GHz Quad-Core A53) / Qualcomm 660 Octa-Core (2.2GHz Quad-Core A73 + 1.8GHz Quad-Core A53) |
| Memory | 4GB RAM + 128GB On-board Storage |
| Display | 9.7-inch TFT-LCD — 1536 × 2048 Resolution, Capacitive Touchscreen |
| Connectivity | Dual Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2×2 MIMO, Bluetooth V5.0 + BR/EDR, GPS, USB 2.0 (2× Type-A + Mini USB), HDMI 2.0, SD Card (up to 256GB) |
| Rear Camera | 16MP Autofocus with Flashlight |
| Front Camera | 16MP |
| Sensors | Gravity Accelerometer, Ambient Light Sensor (ALS) |
| Audio | Microphone, Dual Speakers, 3-Band 3.5mm Stereo / Standard Headset Jack |
| Battery | 15,000mAh 3.8V Lithium-Polymer — Charges via 12V AC/DC (0°C to 45°C) |
| Input Voltage | 12V / 3A Adapter |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C (32°F to 122°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C (-4°F to 140°F) |
| Dimensions | 304.4mm × 227.8mm × 42.5mm (11.98" × 8.97" × 1.67") |
| Weight | 1.66kg (3.66 lb) |
| Supported Protocols | CAN FD, DoIP, PLC J2497, ISO-15765, SAE-J1939, ISO-14229 UDS, SAE-J2411 Single Wire CAN (GMLAN), ISO-11898-2, ISO-11898-3, SAE-J2819 (TP20), TP16, ISO-9141, ISO-14230, SAE-J2610 (Chrysler SCI), UART Echo Byte, SAE-J2809 (Honda Diag-H), SAE-J2740 (GM ALDL), SAE-J1567 (CCD BUS), Ford UBP, Nissan DDL UART with Clock, BMW DS2, BMW DS1, SAE J2819 (VAG KW81), KW82, SAE J1708, SAE-J1850 PWM (Ford SCP), SAE-J1850 VPW (GM Class2) |


| SKU | AXM00066 |
| Condition | New |
| Manufacturer | Autel |
| Released Year | 2025 |
| Warranty | International |
| Weight | 6.85 kg |
REVIEWS