| SKU: | AX05890 |
| Condition: | New |
| Proximity: | No |
| Panic Button: | No |
| Weight: | 3.00 kg |
| Categories: | Diagnostic Tools |
| Manufacturer: | OBD Star |

Supported ECU Manufacturers
Alps, Autoliv, Bosch, Continental, Delphi, Denso, Johnson Controls, Lear, Magneti Marelli, Siemens, Temic, and Valeo
Supported Brands
| Category | Brands |
|---|---|
| Cars | Aston Martin, BMW, FAW, FCA (Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Fiat), Ford / Lincoln, GM / Opel, Hyundai / Kia, Land Rover / Jaguar, Luxgen, Maserati, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Opel, PSA, Smart, Subaru, Suzuki, Volvo, VW / Audi / Seat / Skoda |
| Motorcycles | Aprilia, BRP, CFMoto, Derbi, Gilera, Guzzi, Peugeot, Piaggio, QJ Benelli, Vespa |
| Configuration | Software Coverage |
|---|---|
| DC706_EN_A | ECM |
| DC706_EN_B | TCM |
| DC706_EN_C | Body |
| DC706_EN_D | ECM + TCM |
| DC706_EN_E | ECM + Body |
| DC706_EN_F | TCM + Body |
| DC706_EN_FULL | ECM + TCM + Body |
1) Main Page/Brand Supported

2) ECM Clone for Cars









3) ECM Clone for Motorcycles









4) TCM Clone











5) Body/Other Clone









| Parameter | Details |
|---|---|
| Operating System | Android 5.1.1 |
| CPU | RK3128 Quad-Core ARM Cortex A7 |
| Battery | 3,700mAh Rechargeable Polymer Lithium Battery |
| Memory Card | Supports up to 32GB Micro SD (TF) Card |
| Storage Capacity | 16GB |
| Display | 7.0-inch LCD |
| Resolution | 1024 × 600 |
| Touchscreen | Capacitive Touch Screen |
| Wi-Fi | Supported |
| Working Temperature | -20°C to 55°C (-4°F to 131°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Weight | Approximately 1.3kg |
| Dimensions | 243mm × 148mm × 36mm |

| SKU | AX05890 |
| Condition | New |
| Manufacturer | OBD Star |
| Released Year | 2025 |
| Warranty | International |
| Weight | 3.00 kg |
REVIEWS