| SKU: | AX04315 |
| Condition: | New |
| Proximity: | No |
| Panic Button: | No |
| Color: | Black |
| Weight: | 2.00 kg |
| Categories: | Auto Key Programmer |
| Subcategory: | Hardware |
| Manufacturer: | Xhorse |
The VVDI PROG Programmer offers free lifetime software updates with firmware upgradeable independently using the update kit. It features a self-test function and smart operation mode for streamlined workflow, and supports BMW ISN reading along with NEC, MPC, Infineon, and additional chip types.
V5.3.8 VVDI PROG Software Download TOP 9 Reasons to Get VVDI PROG : 1. Software free update online for lifetime. 2. High-speed USB communication interface: Make software automatically connect.3. Smart operation mode: possible causes of error will be listed4. Reserve ports: Download HERE


VVDI PROG Operation Options
File — Load data files for programming operations
Buffer — Supports copy, paste, search, and fill functions for data management
Device — Supports chip read, write, and erase operations
Window — Compare two data files side by side
Settings — Configure Read & Verify, Write & Verify, and Erase & Check Blank options
Language — Switch between English, Chinese, Polish, Arabic, Czech, Spanish, French, Italian, Portuguese, Russian, and Turkish
Interface Features
16-Pin Locking Socket Used for reading common EEPROM chips — insert the chip correctly following the orientation shown in the diagram.
1.3.2 MCU Reflash Cable
Used to program MCU on board

1.3.3 ECU Reflash Cable
Used to program ECU

1.3.4 MC9S12 Reflash Cable
Used to program MC9S12 series chip

R = Currently Supported | £ = Coming Soon
EEPROM
| Manufacturer | Types | Support |
|---|---|---|
| Atmel | AT24CXX, AT25XXX, AT93CX6 | R |
| Bosch | B3XX, B4XX, B5XX, B58XXX | R |
| Catalyst | CAT24CXX, CAT24WXX, CAT93CX6(A) | R |
| Exel | XL(S)24CXX, XL(S)93CX6 | R |
| Fairchild | FM24CXX, NM24CXX, NM93CX6 | R |
| Grundig | GRXX | R |
| Holtek | HT93CX6 | R |
| Microchip | 24AAXX, 24(L)CXX, 93(L)CX6, 93AAX6 | R |
| Mitsubishi | M6M800X1 | R |
| Seiko | S-24CXX, S-93CX6 | R |
| ST | D80 / D160 (erase first 32 bytes), M35080 (erase first 32 bytes), ST24CXX, ST24EXX, ST24WXX, ST25CXX, ST25EXX, ST95P0X | R |
| NEC | M24CXX | R |
MCU
| Manufacturer | Types | Support |
|---|---|---|
| Motorola | MC9S12XEP (auto D-FLASH / EEE detection), MC9S12XA, MC9S12XB, MC9S12XD, MC9S12XDT, MC9S12XDP, MC9S12XDQ, MC9S12DG, MC9S12DT, MC9S12P, MC9S12H | R |
| Motorola | MC9S12HY, MC9S12HA, MC9S12HZ, MC9S12XHZ, MC9S12B, MC9S12GC, MC9S12XS, MC9S12K, MC9S12Q, MC9S12C, MC9S12P, MC9HC(9)08 | £ |
| Atmel | ATTINY, ATMEGA | £ |
| NEC | uPD70F | £ |
| ST | TMS370 | £ |
ECU
| Manufacturer | Types | Support |
|---|---|---|
| VAG | MED17.1 / MED17.11 / MED17.5 / MED17.5.1 / MED17.5.2 / MED17.5.5 / MED17.5.20 (TC1766 / TC1796 / TC1767), EDC17 CP14 / CP20 / CP04 / CP24 / CP44 / C46 / U01 / U05, VAG / Porsche Siemens Continental SDI 3 | £ |
| BMW | MEVD172 (N55), MEVD172P (N20), MEVD172G (N55), MEVD172S (N55), MEVD1724 (N20), MEVD1725 (N13), MEVD1726 (N55), MEVD1729 (N20), MEVD1728 (N63 / S63) | R |


V5.3.1 — September 27, 2023 (Firmware update not required for this version)


| SKU | AX04315 |
| Condition | New |
| Manufacturer | Xhorse |
| Released Year | 2025 |
| Warranty | International |
| Weight | 2.00 kg |
| Dimensions | 34.00 x 28.00 x 9.00 cm |
REVIEWS